Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Siniak (Columba oenas)
Systematyka
rząd: gołębiowe (Columbiformes)
rodzina: gołębiowate (Columbidae)
gatunek: Siniak (Columba oenas)
Charakterystyka/ morfologia
Ma rozmiary zbliżone do gołębia miejskiego. Obie płcie wyglądają podobnie. Upierzenie ptaków dorosłych jest niebieskawopopielate, z metalicznie połyskującą zielona plamą na bokach szyi oraz różowofioletowym nalotem na piersi. Czarno zakończone lotki tworzą ciemny obrys skrzydła, na wierzchu którego występują dwa czarne paski. Ciemna tęczówka. Młode są bardziej matowe. Prowadzi skryty tryb życia. Przesiaduje na drzewach, chodzi po ziemi, lata szybko i sprawnie. Długość ciała 30 - 36 cm, rozpiętość skrzydeł 62 - 68 cm, waga 240 - 365 g. Obecny u nas cały rok, jednak zima bardzo nieliczny. Ptaki zimują na południu Europy i wracają od lutego do września. Opuszczają nas we wrześniu i październiku. Podczas wędrówek tworzą duże stada liczące niekiedy setki osobników.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zasiedla lasy liściaste, głównie bukowe i iglaste oraz obrzeża lasów. Spotykany w rozległych, starych parkach. Preferuje starsze drzewostany obfitujące w dziuple. Spotykany i na niżu i w górach. Po okresie lęgowym spotykany na polach uprawnych i ścierniskach, często w towarzystwie grzywaczy. Dieta siniaka składa się z nasion, owoców i zielonych części roślin, głównie pączków, oraz drobnych bezkręgowców.
Rozwój osobniczy
Łączy się w pary a jeden sezon, ale część ptaków kojarzy się z tym samym partnerem nawet przez kilka lat. Wyprowadza w ciągu sezonu do trzech lęgów. Tokuje powtarzanym, głuchym „oo-ou oo-ou oo-ou”. W locie tokowym unosi skrzydła w kształcie litery V. Jest jedynym gatunkiem z krajowych gołębi, który gniazduje w dziuplach, zwłaszcza dzięcioła czarnego i w skrzynkach lęgowych, wyścielonych czasami drobnymi gałązkami i źdźbłami traw. Składa zwykle 2 białe jaja, wysiadywaniem przez 17 dni i karmieniem młodych przez 30 dni zajmują się oboje rodzice, potem obowiązek spoczywa na samcu, bo samica przystępuje do kolejnego lęgu. Podobnie jak u innych gatunków gołębi, młode są początkowo karmione wydzieliną z wola rodziców, tak zwanym „ptasim mlekiem”
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.