Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Sieweczka rzeczna (Charadrius dubius)
Systematyka
rząd: siewkowe (Charadriiformes)
rodzina: siewkowate (Charadriidae)
gatunek: Sieweczka rzeczna (Charadrius dubius)
Charakterystyka/ morfologia
Mniejsza od sieweczki obrożnej, z węższą przepaską na piersi , czarniawym dziobem oraz żółtą obrączką powiekowa i żółtymi nogami. Młode maja mniej wyrazisty rysunek na głowie. Porusza się z taka szybkością, ze nogi staja się niewidoczne i wydaje się, że ptak ślizga się po brzegu. Chwilami zatrzymuje się gwałtownie, chwieje przez moment i rusza dalej. Długość ciała 15 - 18 cm, rozpiętość skrzydeł 34 - 38 cm, waga 30 50 g. Wędrowna.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Żyje na piaszczystych lub żwirowych brzegach rzek, jezior i stawów, na mulistym dnie stawów spuszczonych, w starych wykopach z wodą na dnie i na wybrzeżach morskich. Żywi się owadami , pająkami, mięczakami i skorupiakami. Zbiera pokarm z powierzchni ziemi i błota oraz na płyciznach. Żerując drepcze energicznie po mule wypłaszając w ten sposób swoje ofiary.
Rozwój osobniczy
Toki rozpoczyna po przylocie na tereny lęgowe w kwietniu lub w maju. Wyprowadza do dwóch lęgów w roku. Gniazduje w głębi lądu, na otwartych terenach o żwirowym podłożu. Samce wykonują zygzakowate loty godowe, wolno poruszając skrzydłami. Wydaja przy tym ostre krzyki. Zaloty kontynuują na ziemi: kłaniają się, kiwają, przeskakują z jednej nogi na drugą, podnoszą je wysoko i wszystko to z nastroszonymi piórami. Samiec wygrzebuje kilka gniazd, z których samica wybiera jedno i wykłada je kamieniami, muszelkami lub kawałkami roślin. 3 - 4 jaja wysiadują przez 24 – 25 dni oba ptaki zmieniając się na gnieździe. Młode wykluwają się jednocześnie i przez pierwsze dni życia ogrzewane są przez rodziców. Potrafią same zdobywać pożywienie. Zdolność do lotu osiągają po 25 – 27 dniach i niedługo potem staja się samodzielne. W sierpniu i wrześniu rodziny sieweczek opuszczają tereny lęgowe i odlatują nad Morze Śródziemne i dalej do Afryki zachodniej i Środkowej. Do pierwszych lęgów przystępują gdy mają rok lub dwa lata.
Status gatunku
Objęty ścisłą ochroną gatunkową i wymaga ochrony. Czynnikami zagrażającymi są wahania stanu wód, zarastanie siedlisk a także presja turystów i drapieżników.
Przygotowała: Wanda Kula