Jeśli posiadasz konto na portalu - zaloguj się, jeśli go nie posiadasz zarejestruj się.
Krogulec (Accipiter nisus)
Systematyka
Rząd: drapieżne (Falconiformes)
Rodzina: jastrzebiowate (Accipitridae)
Gatunek Krogulec (Accipiter nisus)
Charakterystyka/ morfologia
Drapieżnik zbliżony rozmiarami do gołębia. Skrzydła ma szerokie, zaokrąglone, głowę stosunkowo małą , a ogon długi o równo ściętym końcu i długie nogi. Samiec jest z wierzchu szary, a na spodzie ciała ma gęste rdzawo - brązowe pręgi. Samica znacznie większa od samca jest z wierzchu szarawo - brązowa z białą brewką nad okiem, do spodu biaława z ciemnobrązowymi pręgami. Młode przypominają samicę, lecz ich pręgi są bardziej rdzawe. Lata stosunkowo nisko, zręcznie manewrując miedzy drzewami na granicy lasu. W locie szybko uderza skrzydłami na przemian z lotem ślizgowym. Długość ciała samca 30 - 32 cm, samicy 35 – 39 cm, rozpiętość skrzydeł samca 60 -63 cm, samicy 74 – 80 cm, waga samca do 160 g, samicy do 280g. Dorosłe wydają przenikliwe „kikiki” . Młode żałośnie piszczą. Wędrówka jesienna , sierpień – wrzesień, wiosenna marzec- maj. Jesienią i zimą pojawiają się u nas ptaki północy i wschodu, polujące także w miastach.
Biotop/ preferencje pokarmowe
Zamieszkuje zalesione tereny od nizin aż po górna granicę lasu, szczególnie ich skraje, w pobliżu pól urozmaiconych niewielkimi zadrzewieniami. Często czatuje na drzewach na obrzeżu lasu lub na pojedynczych drzewach na polach. Dość często można go spotkać na otwartej przestrzeni. Jego pokarmem są drobne ptaki do wielkości kosa, zwłaszcza wróble. Zdobycz chwyta w błyskawicznym ataku w locie lub też wyciąga za pomocą stosunkowo smukłych nóg z gąszczu traw i gałęzi. Rzadziej poluje na myszy, żaby i owady. Wbrew powszechnemu mniemaniu, szkód wśród drobiu ani zwierzyny łownej nie wyrządza, poza sporadycznymi wyjątkami.
Rozwój osobniczy
Na terenach lęgowych można stwierdzić jego obecność na podstawie głosów wydawanych wczesną wiosną podczas toków podobnych do głosów rybitwy , od stycznia do kwietnia, oraz podczas wychowywania młodych w maju, czerwcu. Buduje duże gniazdo usłane z gałęzi, wypełnione puchem w pobliżu pnia i dobrze ukryte w koronie drzewa , najczęściej świerka. Wokół gniazda można znaleźć rozrzucone lotki i sterówki pierzącej się samicy. W pobliżu gniazda znajduje się kilka miejsc, w którym ptak skubie swoje ofiary i zastawia ich resztki. Wyprowadza jeden lęg w roku. Samica składa 4 do 5 jasnych jaj pokrytych ciemnymi plamami i wysiaduje je 35 dni. Pisklętami opiekują się oboje rodzice przez 27 dni w gnieździe i 25 dni poza nim.
Status gatunku
Objęty ochroną gatunkową . Jest to gatunek lokalnie liczny, lecz na niektórych terenach zagrożony wskutek zbytniego zanieczyszczenia środowiska. Na wskutek prześladowania żyje w sposób coraz bardziej skryty.
Przygotowała: Wanda Kula
pasjonatów i miłośników o różnorodnym doświadczeniu i osiągnięciach.